Strona główna
Rozwój osobisty
Tutaj jesteś

Dlaczego faktoring z roku na rok zyskuje na popularności?

18 października 2022 faktoring


Rynek usług finansowych oferuje szeroki zakres rozwiązań dla przedsiębiorców. Kredyty, pożyczki, leasingi, faktoring czy finansowanie faktur – to tylko kilka z nich. W czasach, w których inflacja bije rekordy ostatnich lat, a stopy procentowe nieustannie rosną, popyt na usługi finansowe maleje. Zdolność kredytowa wielu przedsiębiorców znacząco się pogorszyła, przez co trudniej o kredyt, a koszty pożyczek poszły w górę. Jest jednak pewna nisza – mowa o faktoringu, który z roku na rok zyskuje na popularności. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy!

Faktoring w pigułce

Faktoring jest usługą skierowaną jedynie dla przedsiębiorców. Polega na sprzedaży faktur z długimi terminami płatności, wystawionych przez firmy ich kontrahentom. Jak wygląda proces faktoringu? Najlepiej wyjaśnić na przykładzie:

Firma pani Justyny wystawia swoim kontrahentom faktury z 45-dniowym terminem płatności – to udogodnienie jest częścią ustaleń, jakie pani Justyna poczyniła ze swoimi stałymi klientami. Do tej pory nie było z tym problemu – większość kontrahentów płaciła przed czasem, jednak w tym roku sytuacja nieco się pogorszyła. Wielu klientów czeka ze spłatą do ostatniej chwili, a część nawet zaczęła się spóźniać. To poważny problem dla pani Justyny, która ponosi wysokie koszty prowadzenia biznesu i przez opóźnienia ma kłopoty z płynnością. Właśnie dlatego decyduje się na faktoring. 

W tym celu pani Justyna wypełniła wniosek online na stronie faktora – https://pragmago.pl/, dodała dane klientów, z którymi zwykle prowadzi interesy. Już kilka godzin później mogła zaimportować faktury i otrzymała za nie pieniądze na konto firmowe jeszcze tego samego dnia.

Skąd ta popularność faktoringu?

Wiemy już, że faktoring to przydatna usługa, zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z długimi terminami płatności. Dlaczego jednak jest tak popularna? Przyczyn takiego stanu rzeczy można znaleźć kilka:

  • szybkość działania – faktoring pozwala uzyskać dostęp do środków nawet tego samego dnia, w którym składany był wniosek. W porównaniu z kredytami, na które trzeba czekać tygodniami, różnica jest ogromna.
  • dostępność – z faktoringu mogą skorzystać niemal wszyscy przedsiębiorcy – nawet najmniejsze firmy oraz te, które dopiero powstały. Co więcej, firmy faktoringowe weryfikują przede wszystkim finanse kontrahentów, czyli tych firm, które są winne pieniądze przedsiębiorcy korzystającemu z faktoringu, a nie samego faktoranta.
  • usługi dodatkowe – faktoring można ubezpieczyć (w niektórych przypadkach ubezpieczenie to jest wliczone w cenę), firma faktoringowa świadczy także usługi monitoringu należności oraz obsługuje ją, wliczając w to także ewentualną windykację. Przedsiębiorca może więc dostosować usługę faktoringu do swoich potrzeb.
  • transparentne koszty – dostępny na stronie faktora kalkulator usługi pozwala obliczyć wstępnie, ile będzie kosztować otwarcie limitu faktoringowego w PragmaGO. Wysokość opłat jest zależna od kwoty limitu i formy rozliczenia, a kalkulator pozwala zorientować się i przygotować na ewentualne wydatki.

Faktoring a pożyczki

W kilku punktach porównaliśmy faktoring do kredytów, jednak co z pożyczkami? Tutaj też mamy do czynienia z błyskawiczną usługą, do której dostęp ma wielu przedsiębiorców bez konieczności przedstawiania dokumentów finansowych.

Kluczową różnicą jest sam proces finansowania. W faktoringu faktor pożycza środki mając zabezpieczenie w postaci faktury od klienta. Nie pożycza więc pieniędzy po prostu, tylko w zamian za dokument, który zwiastuje spłatę ze strony kontrahenta. To właśnie faktura jest podstawą faktoringu. Takie podejście sprawia też, że z faktoringu korzystają przedsiębiorcy faktycznie świadczący usługi i sprzedający towary – słowem: odnotowujący obroty. 

Drugim elementem wyróżniającym faktoring na tle pożyczek, choć wynikającym bezpośrednio z pierwszego, są koszty. Faktorzy, dzięki “zabezpieczeniu” w postaci faktur, oferują o wiele niższe koszty niż pożyczkodawcy. 

Ostatnim wyróżnikiem faktoringu są możliwe do uzyskania kwoty. Faktoring przeznaczony jest dla przedsiębiorców małych, średnich i dużych. Standardowo faktor może sfinansować faktury w kwocie do 1 mln zł, a w uzasadnionych przypadkach jeszcze zwiększyć limit. 

Jak rozwijać umiejętności komunikacyjne

Redakcja grzenda.pl

"Grzenda" to dynamiczna redakcja internetowa, która poświęca się tematom związanym z lifestylem, zdrowiem, rozwojem osobistym, modą i urodą. Jej działalność opiera się na dostarczaniu czytelnikom inspirujących artykułów, praktycznych porad oraz aktualnych informacji na tematy dotyczące zdrowego stylu życia, radzenia sobie ze stresem, kreatywnego rozwoju, najnowszych trendów w modzie oraz nowości kosmetycznych. Zespół redakcyjny "Grzenda" to pasjonaci i eksperci, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc czytelnikom w osiąganiu harmonii i satysfakcji w życiu codziennym. Celem redakcji jest nie tylko dostarczanie wartościowych treści, ale także inspirowanie do pozytywnych zmian i wsparcie w dążeniu do lepszego i bardziej pełnego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zaplanować swój dzień, by był bardziej efektywny
Znaczenie regularnej autorefleksji
Sztuka akceptacji i jej wpływ na rozwój osobisty

Jesteś zainteresowany reklamą?