Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Dieta lekkostrawna – co jeść, by poczuć się zdrowo?

5 lipca 2022 dieta lekkostrawna co jeść


Dieta lekkostrawna to dieta lecznicza. Zalecana jest po operacjach, dla osób starszych oraz tych, które mają problemy trawienne. Dieta lekkostrawna co jeść, by czuć się dobrze?

Dieta lekkostrawna – zasady

Zadaniem diety lekkostrawnej jest odciążenie układu pokarmowego lub chorego narządu. Najważniejszą zasadą diety lekkostrawnej jest wyeliminowanie produktów, które są ciężkostrawne i przez długi czas zalegają w układzie pokarmowym.

Ważne jest, by na diecie lekkostrawnej ograniczyć produkty wędzone, smażone, marynowane czy ostro przyprawione. Ważnym elementem diety lekkostrawnej jest spożywanie 4 a nawet 5 posiłków, które są w równych odstępach czasu. Ważne, by były to niewielkie porcje.

W diecie lekkostrawnej nie można również zapomnieć o konieczności spożywania odpowiedniej ilości wody. Jest to około 1,5 do 2 litrów dziennie.

Dieta lekkostrawna co jeść, by poczuć się lepiej?

Produkty lekkostrawne, które są mile widziane w diecie to przede wszystkim mleko i produkty mleczne. Warto spożywać jogurt naturalny, kefiry, czy zsiadłe mleko. Można również pozwolić sobie na słodkie, mleko należy jednak pamiętać, by unikać jogurtów owocowych, które mają dużą ilość cukru. Mając ochotę na jogurt owocowy należy go samodzielnie go przygotować z jogurtu naturalnego i owoców.

Ważnym elementem diety lekkostrawnej są jaja. Można jeść je gotowane na miękko, usmażyć sobie omlet na parze czy jajecznicę. Należy jednak unikać smażenia na tłuszczu, który jest produktem ciężkostrawnym.

Ważnym elementem diety lekkostrawnej są również warzywa i owoce. Trzeba jednak pamiętać, że większą część diety powinny stanowić warzywa. Owoce to wyłącznie 1/4 dziennego zapotrzebowania.

Dieta lekkostrawna produkty warzywne to przede wszystkim młode warzywa. Warto również pamiętać, że można spożywać warzywa gotowane na parze lub w niewielkiej ilości wody. Warzywa pieczone w rękawie lub naczyniu żaroodpornym również będą wyjątkowo smaczne i zdrowe.

Dieta lekkostrawna produkty, które są polecane to buraki, szpinak, marchewka, dynia, młoda fasolka szparagowa. Można je przygotować w piekarniku. Warto również sięgnąć po sałatę, pomidory bez skórki czy tartą marchew.

Wybierając owoce koniecznie trzeba pamiętać, by były dojrzałe, bez pestek i skórki. Jabłka, morele, pomarańcze czy brzoskwinie można spożywać na diecie lekkostrawnej koniecznie jednak należy pamiętać, by ich ilość nie była duża.

Produkty lekkostrawne, które sprawdzą się w diecie to również chuda wołowina, cielęcina, kurczak, indyk czy ryby takie jak dorsz, pstrąg, czy sandacz.

W diecie lekko strawnej nie można wykluczyć również tłuszczów. Produkty lekkostrawne to masło, słodka śmietana czy tłuszcze roślinne podawane na zimno. Nie można również zapomnieć, by unikać pieczywa pełnoziarnistego, razowego czy na zakwasie. Należy skoncentrować się na jasnym pieczywie, kaszach takich jak manna czy kuskus oraz białym ryżu.

Dieta lekkostrawna produkt, które są pożądane to również napoje niegazowane takie jak soki z dowolnych owoców. Trzeba jednak pamiętać, by rozcieńczyć je wodą. Warto również pić kompoty owocowe. Należy unikać napojów gazowanych i słodzonych.

Jak rozwijać umiejętności komunikacyjne

Redakcja grzenda.pl

"Grzenda" to dynamiczna redakcja internetowa, która poświęca się tematom związanym z lifestylem, zdrowiem, rozwojem osobistym, modą i urodą. Jej działalność opiera się na dostarczaniu czytelnikom inspirujących artykułów, praktycznych porad oraz aktualnych informacji na tematy dotyczące zdrowego stylu życia, radzenia sobie ze stresem, kreatywnego rozwoju, najnowszych trendów w modzie oraz nowości kosmetycznych. Zespół redakcyjny "Grzenda" to pasjonaci i eksperci, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc czytelnikom w osiąganiu harmonii i satysfakcji w życiu codziennym. Celem redakcji jest nie tylko dostarczanie wartościowych treści, ale także inspirowanie do pozytywnych zmian i wsparcie w dążeniu do lepszego i bardziej pełnego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

czarne ubrania
Airtrack i jego mocne strony
dieta lekkostrawna co jeść

Jesteś zainteresowany reklamą?