Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Jak zapobiec przetłuszczaniu się włosów? – porady i wskazówki

3 lutego 2022 tłuste włosy

W przypadku przetłuszczających się włosów codzienne mycie głowy jest niemal koniecznością. Po umyciu włosy są lśniące i nabierają objętości. Jednak już po kilku godzinach fryzura znów jest wiotka, włosy wyglądają jak strąki, robią się przyklapnięte i tłuste. Może to być bardzo stresujące dla osób dotkniętych problemem, ponieważ tłuste włosy są często utożsamiane z brakiem higieny osobistej. Jak zapobiec przetłuszczaniu się włosów?

Przyczyny tłustych włosów

Termin „przetłuszczające się włosy” jest mylący, ponieważ to nie włosy, ale skóra głowy są przyczyną problemu. Włosy się przetłuszczają, gdy skóra głowy nadmiernie produkuje sebum.
Gruczoły łojowe są potrzebne do ochrony skóry i włosów przed wysychaniem oraz do utrzymania ich elastyczności. W przypadku włosów przetłuszczających się gruczoły łojowe wytwarzają zbyt dużo sebum.

Przyczyny nadmiernej produkcji sebum są różne. W okresie dojrzewania nadprodukcja ma głównie charakter hormonalny. Wahania hormonów mogą być również odpowiedzialne za to w wieku dorosłym. Ważną rolę odgrywa również dieta i styl życia. Nadmiernej produkcji sebum może również sprzyjać ciągłe noszenie czapki.

Przetłuszczające się włosy — konsekwencje

Przetłuszczanie się włosów to nie tylko problem wizualny. Mogą również znacznie pogorszyć samopoczucie. Nadmiar sebum osadza się na włosach. To obciąża włosy, które w konsekwencji tracą objętość. Ponadto włosy stają się przetłuszczone i wyglądają jak strąki. Ponieważ korzenie włosów dosłownie duszą się pod tłuszczem, może dojść do zwiększonego wypadania włosów. Ponadto tłuszcz stanowi idealną pożywkę dla bakterii i grzybów, które z kolei mogą powodować swędzenie.

Właściwa pielęgnacja – od mycia po stylizację

Nadal wiele osób uważa, że częste mycie włosów stymuluje również produkcję sebum. To jednak nieprawda. Nie ma nic złego w codziennym myciu włosów. Przede wszystkim polecane są do tego łagodne szampony, które nie odtłuszczają zbyt mocno skóry głowy i włosów. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że gruczoły łojowe będą stymulować produkcję sebum, aby przeciwdziałać wysychaniu skóry i włosów. Idealnie nadają się szampony, które nie zawierają składników nawilżających i obciążających włosy silikonów. Łagodne środki powierzchniowo czynne usuwają nadmiar sebum ze skóry głowy i włosów oraz regulują wydzielanie sebum.

Osoby, myjące włosy codziennie powinny spieniać tylko włosy tuż przy skórze głowy. W ten sposób można zapobiec nadmiernemu wysuszeniu włosów na całej długości. Podczas mycia szamponem należy również uważać, aby nie masować zbyt mocno skóry głowy, ponieważ to również stymuluje produkcję sebum i włosy szybciej się przetłuszczają. Ciepło działa również pobudzająco, dlatego szampon należy zmywać tylko letnią wodą.

Kiedyś sekretem pięknych i zdrowych włosów było codzienne ich szczotkowanie. Jeśli jednak masz przetłuszczające się włosy, unikaj ich zbyt częstego i długiego czesania. Czesanie stymuluje produkcję sebum, a tłuszcz jest rozprowadzany na całej długości włosów.
Aby odświeżyć włosy można użyć suchego szamponu. To bardzo praktyczne rozwiązanie w przypadku tłustych włosów. Proszek działa jak bibuła i absorbuje nadmiar tłuszczu. Aplikacja jest bardzo prosta.

jakie kosmetyki na porost brody

Redakcja grzenda.pl

"Grzenda" to dynamiczna redakcja internetowa, która poświęca się tematom związanym z lifestylem, zdrowiem, rozwojem osobistym, modą i urodą. Jej działalność opiera się na dostarczaniu czytelnikom inspirujących artykułów, praktycznych porad oraz aktualnych informacji na tematy dotyczące zdrowego stylu życia, radzenia sobie ze stresem, kreatywnego rozwoju, najnowszych trendów w modzie oraz nowości kosmetycznych. Zespół redakcyjny "Grzenda" to pasjonaci i eksperci, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc czytelnikom w osiąganiu harmonii i satysfakcji w życiu codziennym. Celem redakcji jest nie tylko dostarczanie wartościowych treści, ale także inspirowanie do pozytywnych zmian i wsparcie w dążeniu do lepszego i bardziej pełnego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kriolipoliza i kriolifting
jakie kosmetyki na porost brody
praktyczne porady jak dbać o cerę

Jesteś zainteresowany reklamą?