Dla wielu osób uczenie się nowych umiejętności czy przyswajanie wiedzy związanej z konkretnymi dziedzinami to prawdziwa przyjemność. Zwyczajnie to uwielbiają, a czas poświęcony na naukę jest dla nich inwestycją we własny rozwój. Niestety nie każdy w taki sposób podchodzi do uczenia się. Często do tak zwanego wkuwania zniechęceni czują się uczniowie. Warto poznać skuteczne ćwiczenia na pamięć i uwagę, dzięki którym z trudnym czy rozległym materiałem będzie można uporać się szybciej.
Jak skutecznie się uczyć?
Aby uczyć się skutecznie, trzeba mieć motywację. To podstawa, ponieważ dzięki motywacji działania można utrzymywać dłużej, nawet pomimo początkowych niepowodzeń. Poza tym warto również poznać swój indywidualny styl uczenia się. Często mówi się, że ludzie są wzrokowcami, słuchowcami lub kinestetykami. W ten sposób określa się, który kanał zdobywania informacji jest dla nich wiodącym. Jeżeli jest się wzrokowcem, warto dostarczać sobie jak najwięcej bodźców wizualnych. Można na przykład robić ciekawe notatki, plakaty, wykresy, które przyklejone na ścianie obok biurka, będą stanowiły bodziec do zapamiętania. Słuchowcy najwięcej informacji przyswajają drogą słuchową. Więcej zapamiętują zatem wtedy, gdy tekst czytają sobie głośno lub gdy słuchają go, na przykład odtwarzając nagrania z dyktafonu. Kinestetycy to osoby uczące się głównie w ruchu lub poprzez działanie. Aby lepiej stymulować swój układ nerwowy podczas nudnego wkuwania, mogą poruszać się, chodzić, jeździć na rowerku stacjonarnym lub wykonywać inne ruchowe ćwiczenia, przy jednoczesnym uczeniu się.
Jak przygotować się do egzaminu?
Nawet jeżeli świetnie pozna się swój styl uczenia się, sporych partii materiału zwyczajnie nie uda się przyswoić w krótkim czasie. Dlatego też jedną z ważnych kwestii związanych ze skutecznym uczeniem się jest rozkładanie materiału na mniejsze elementy. Dlaczego to istotne? Ponieważ zwyczajnie układ nerwowy musi regenerować się podczas nauki. Tylko wtedy zapamiętywane informacje będą gromadziły się w pamięci długotrwałej. Jeżeli planuje się zakuwanie na noc przed egzaminem, być może uda się trochę nauczyć, a następnie zaliczyć egzamin, jednak na dłuższą metę w pamięci nie pozostanie zbyt wiele informacji z uczonego się materiału. Jednym słowem to uczenie się dosłownie na chwilę. Raczej nie opłaca się to na dłuższą metę.
Organizacja nauki
Istotną umiejętnością, pozwalającą uczyć się efektywnie jest zatem planowanie. Warto rozkładać materiał na mniejsze partie i na przykład każdego dnia uczyć się pewnej części, tak by po tygodniu lub dłużej opanować konkretną tematykę potrzebną na przykład do podejścia do egzaminu lub sprawdzianu. Mniejsze partie materiału zapamiętuje się zwyczajnie łatwiej. W czasie nauki trzeba pamiętać również o regeneracji i odpoczynku. Konieczne jest wysypianie się, wychodzenie z domu na spacer, podczas którego można się przewietrzyć. Absolutnie należy wystrzegać się stymulowania układu nerwowego za pomocą różnych niedozwolonych substancji. Być może niektóre z nich przyspieszają uczenie się, ale na dłuższą metę mają bardzo negatywne działanie.
Techniki uczenia się
Rozwijanie umiejętności stosowania technik uczenia się również może być pomocne. Popularne są między innymi fiszki, które służą do poszerzania słownictwa z języków obcych. Można wykonać je dla siebie samodzielnie i wykorzystywać mnie tylko do nauki angielskiego czy niemieckiego, ale też na przykład symboli pierwiastków chemicznych, wzorów matematycznych. Można poczytać więcej na temat mnemotechnik oraz technik zapamiętywania, które opierają się na skojarzeniach.